Slovenci

Slovenci

 

O nama

 

Banjalučki Slovenci su se 1997. godine udružili i formirali Savez Slovenaca, koji danas nosi naziv Udruženje Slovenca Republike Srpske “Triglav”, Banjaluka. Udruženje je od 1998. godine registrovano kao nevladina, neprofitabilna organizacija, s ciljem okupljanja Slovenaca i njihovih potomaka koji žive na području Banjaluke i okoline, kako bi im pomoglo pri rješavanju egzistencijalnih pitanja.

Vremenom su se ciljevi Udruženja promijenili, tako da je njegova današnja uloga očuvanje i poštovanje prava i interesa Slovenaca kao manjine na našem području, očuvanje identiteta i nacionalne svijesti, podsticanje saradnje sa Republikom Slovenijom na kulturnom, umjetničkom i sportskom području, te povezivanje slovenačkih udruženja iz čitavog svijeta.
Udruženje Slovenaca je u proteklih 13 godina postalo aktivno na mnogim poljima, prije svega se iskazalo na području kulture. U tom vremenu se u njega uključivalo sve više Slovenaca, tako da danas broj članova prelazi 1400. Od aprila 2004. godine Udruženje djeluje u prostorijama Kluba nacionalnih manjina, u Ulici Cara Lazara 20. Predsjednica društva je gospođa Marija Grbić.

Ponosni smo na to da smo najaktivnije i najbrojnije manjinsko udruženje u Republici Srpskoj. Najviše pažnje posvećujemo očuvanju slovenačkog jezika, kulture i običaja. Zato organizujemo mnoge aktivnosti, kao što su dodatna nastava slovenačkog jezika za mlađe i starije članove, dva hora – mješoviti hor Davorin Jenko i dječiji hor Mladi Jenkovci, instrumentalna grupa Trio Fantastico. Pored toga, imamo svoju biblioteku, koja broji preko 2500 knjiga. Redovno izdajemo bilten, a svoje članke objavljujemo i u Biltenu nacionalnih manjina.

Od januara 2010. je naše udruženje član Saveza slovenačkih društava u Bosni i Hercegovini “Evropa zdaj”.

Udruženje organizuje priredbe i manifestacije kao što su Prešernovi dani, Slovenačke večeri, Martinovanje, Kurentovanje… Često gostimo umjetnike iz Slovenije: pjesnike, književnike, slikare, muzičare, horove i aktivno se uključujemo u javne događaje u Banjaluci i Sloveniji. Naši članovi, učenici i članovi hora su bili i još uvijek su redovni gosti događaja i priredbi po Sloveniji, Bosni i Hercegovini i drugim državama regiona, gdje nas uspješno predstavljaju i na taj način ostvaruju dragocjene kontakte.

Veoma smo ponosni na velik broj prijatelja i saradnika koji su nam pomagali u dosadašnjem djelovanju i bez kojih naše Udruženje ne bi bilo ovako uspješno.

Web sajt: Udruženje Slovenaca Republike Srpske Triglav Banja Luka

 

Slovenija

 

Slovenija - zastava

Slovenija (službeno Republika Slovenija) je primorska i podalpska država na jugu Srednje Europe, koja se na zapadu graniči sa Italijom, na sjeveru s Austrijom, na sjeveroistoku s Mađarskom, na istoku i jugu s Hrvatskom, a na jugozapadu ima izlaz na Jadransko more.

Slovenija je članica Ujedinjenih nacija (1992), Europske Unije (2004), NATO saveza (2004), Schengenskog prostora (2004) i monetarnog sistema eura (2007).

 

 

 

 

Dodatna nastava slovenačkog jezika

 

Krajem septembra 1998. godine su članovi našeg udruženja, na podsticaj Ministarstva za školstvo i sport Republike Slovenije, otvorili dodatnu nastavu slovenačkog jezika i kulture u Banjaluci. Tada se, u improvizovanoj učionici Policijske škole u banjalučkom naselju Rosulje okupilo 8 učenika, željnih učenja jezika svojih predaka.

Broj učenika se povećavao iz godine u godinu, tako da se posljednje tri godine prve subote septembra upisuje približno 40 učenika. Jedan od razloga tome je bio profesor Mario Sladoljev-Jolič, koji bio je učitelj slovenačkog jezika od nastanka škole. Školske 2009/2010. godine je učitelj Mario otišao u zasluženu penziju, a na njegovo mjesto došao je g. Darko Mijatović, dugogodišnji član našeg Udruženja.

Uslovi za subotnju nastavu slovenačkog jezika su veoma dobri, posebno od kada je organizovana u Klubu nacionalnih manjina u Banjaluci (ul. Cara Lazara 20). Od ove godine se nastava održava na još jednoj lokaciji – u Osnovnoj školi “Holandija” u Slatini.
U Banjaluci su učenici podijeljeni u tri grupe – grupa najmlađih polaznika (do 8 godina) te početna i napredna grupa stariijh polaznika. U Slatini imamo dvije grupe – početnu i naprednu.

Da djeca sa zadovoljstvom uče slovenački jezik potvrđuje i podatak da je u ovogodišnjoj grupi naprednih učenika nekoliko njih koji nastavu posjećuju 5 ili 6 godina, a imamo i dva učenika koja su s nama od samog početka – od 1998. godine. Učenici redovno nastupaju na priredbama i proslavama koje organizuje udruženje Triglav, a učestvuju i na društvenim susretima i kulturnim praznicima. Posebno mjesto među tim priredbama imaju tradicionalni Susreti učenika dodatne nastave slovenačkog jezika i kulture iz čitave Bosne i Hercegovine.

U proteklih 10 godina su polaznici banjalučke dodatne nastave slovenačkog jezika redovno bili učesnici kampova i ljetnih i zimskih škola slovenačkog jezika, čiji organizatori su Ministarstvo za školstvo i sport Republike Slovenije, Filozofski fakultet u Ljubljani i Kopru, te Svjetski Slovenački Kongres. Ponosni smo i na nastupe hora Mladi Jenkovci, čiji članovi su upravo učenici škole dodatne nastave. Moramo pohvaliti i naše učenike koji su uspješno nastavili studij na nekom od fakulteta u Sloveniji.

Najvažnije od svega je da su banjalučki učenici dodatne nastave slovenačkog jezika i kulture vesela, vedra i društvena djeca i da su zahvaljujući tim osobinama bili gosti raznih proslava, društvenih i kumturnih susreta u BiH i Sloveniji. Zato nije samo fraza da i naša dodatna nastava, koja od samog početka djeluje u sastavu Udruženja Slovenaca Republike Srpske Triglav, doprinosi očuvanju nacionalnog identiteta i kulturne tradicije domovine svojih korjena – prelijepe Slovenije.

 

Hor

 

Mješoviti hor Davorin Jenko je formiran januara 2001. godine. Prvi nastup je imao na Martinovanju iste godine, a prvi veći javni nastup februara 2002. godine u Kulturnoj dvorani Banskog dvora, na proslavi Prešernovih dana. Repertoar hora čine uglavnom slovenačke narodne i umjetničke pjesme. Iz godine u godinu se broj izvođača povećavao, s čim su i glasovne mogućnosti postajale bolje. Nastupi su se nizali ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u mnogim gradovima u Sloveniji.

Pojedine pjesme hor izvodi uz instrumentalnu pratnju tria Fantastico, koji čine naši mladi članovi, učenici banjalučke Srednje muzičke škole Vlado Milošević. Hor ima i svoj podmladak – dječiji hor Mladi Jenkovci, čiji članovi uljepšavaju programe dječijim pjesmama i pjesmama slovenačke zabavne muzike.

Pod dirigentskom palicom profesora Aleksandra Jeremića danas naš hor, zajedno sa dječijim horom, broji preko 40 članova. Svake godine učestvuje na susretima horova u Šentvidu pri Stični, a svojim nastupima uljepšava sve priredbe koje organizuje udruženje Triglav. Hor je imao i samostalne koncerte, kao što je Veče slovenačke muzike u banjalučkom Banskom dvoru, te nastupe na različitim manifestacijama i proslavama: Martinovanje, Kurentovanje, otvaranje izložbi, Prešernovi dani…

Mješoviti hor Davorin Jenko je, zajedno sa dodatnom nastavom slovenačkog jezika i kulture stub našeg Udruženja i nosi velike zasluge za uspješnost i dobro raspoloženje svih događaja koje organizujemo. Pored uspješnih nastupa u Bosni i Hercegovini i Sloveniji, naš hor je odličan domaćin horovima iz Slovenije i ostalim slovenačkim horovima koji djeluju na području Bosne i Hercegovine.

 

Udruženja: